Csabán az építkezésnél a svájci stíl kezd lábra kapni; közelebb Nagy Antal földbirtokos háza készült el ily ízlésteljes modorban, csak az kár, hogy egy kissé félreeső utcában van.
(Békés, 1872. szeptember 29., I. évf. 26. szám)
Hónap: 2019 július
Csaba magyar akar lenni
Hitelt érdemlő forrásból hallottuk, hogy Csaba városa elhatározta minden tizedben egy új népiskolának felállítását, amely tökéletesen magyar legyen, és ahol a tanítónak még tótul sem szabad tudni.
(Békés, 1872. szeptember 29., I. évf. 26. szám)
Bál
B.-Csabán az aug. 24-i bál az idő kedvezőtlensége dacára megtartatott, igen élvezetes volt, amit a jelen levő díszes hölgyek névsora eléggé megmagyaráz.
(Békés, 1872. szeptember 1., I. évf. 22. szám)
Az indóház
A csabai indóház szűk helyiségei ellen általános panasz lévén, ez ügyben már a megyei hatóság is közbenjárt, de akkor eredménytelenül; most azonban miniszteri rendelet következtében egy első osztályú váróterem fog építtetni, és a vendéglő kibővíttetni.
(Békés, 1872. augusztus 18., I. évf. 20. szám)
Részvétlenség
A részvétlenség vádja méltán sújthatja megyei közönségünket dalárünnepélyünk tekintetében; míg a gyulai közönség dísze oly szépen volt képviselve, mint eddig még nemigen láttuk, addig a vidékiek közül csak elvétve találtunk egyet-kettőt. Csaba részvétlenségén csudálkozunk leginkább, mely pedig előnyös vasúti összeköttetésénél fogva egy kis akarat mellett könnyen átjöhetett volna. Idézzük a múlt évi dalárünnepélyt a csabaiak emlékébe, gondoljanak csak vissza, mily szép számmal volt ott Gyula képviselve. Hja, de hiába! Csaba már nem akar Békés, hanem Csaba vármegye lenni!
(Békés, 1872. augusztus 11., I. évf. 19. szám)
Püspöki székhely
B.-Csaba ezúttal püspöki székhellyé leendett! Egy a közlő előtt fekvő érdekes és hivatalos tudósítás után konstatálva van azon ‒ a tudományos műveltséget, az egyház és iskolák körében tanúsított sokoldalú buzgó tevékenységet jutalmazó ‒ elismerő tény, miszerint a b.-csabai ev. ág. hitv. lelkész, esperes és tudós, dr. Szeberényi Gusztáv szuperintendenssé, a bányakerület püspökévé ‒ a befolyt 209 szavazatokból 105 szavazattal ‒ megválasztatott. A felszentelés B.-Csabán f. év szeptember 12-én, a hivatalbai beiktatás ugyanazon hó 30-án Pesten fog megtartatni. Ezen választás mindenesetre oly érdemdús, nagy tudományú férfiút ültetett az ev. ág. hitfelekezet egyik főpásztori székébe, hogy mind a választóknak, mind a választottnak kölcsönösen áldást, örömet és Istennek vezérlő oltalmát lehet szívből kívánnunk.
(Békés, 1872. augusztus 4., I. évf. 18. szám)
Kapcsolódó irodalom:
Demmel József: A kettős identitás ára : a békéscsabai Szeberényi Gusztáv és a nemzetiségi kérdés a 19. századi evangélikus egyházban. Békéscsaba : Országos Szlovák Önkormányzat Kutatóintézete, 2014.
Szeberényi Gusztáv Adolf: Néhai Szeberényi János ág. hitv. evang. püspök vezérfonala a konfirmálandók oktatásában. 6. kiad. Budapest : Hornyánszky ny., 1899.
Emléklapok. Kegyelete jeléül kiad. a bányai ág. hitv. ev. egyházkerület néhai Szeberényi Gusztáv szeretett püspökének emlékére ; szerk. Händel Vilmos. Budapest : Hornyánszky, 1890.
Szeberényi Gusztáv Adolf: Szeberényi Gusztáv Adolf írásaiból. Békéscsaba : Békéscsabai Evangélikus Egyházközs., 2012.
Új pénzintézet
Csabán ismét új pénzintézet van alakulóban Brassói központi takarékpénztár cím alatt; az alapszabályok módosítás végett már leküldettek. Szeretnők tudni, hogy Brassó mit keres Csabán?
(Békés, 1872. július 28., I. évf. 17. szám)
Ipartársulat
A b.-csabai iparosok f. hó 14-én tartották alakuló közgyűlésüket, s létesíték a célba vett ipartársulatot. Tehát e tekintetben Gyulánál előbbre vannak.
(Békés, 1872. július 21., I. évf. 16. szám)
Csabai újdonságok
— A csabai reálgimnáziumban a szigorlatok múlt hó második felében tartattak meg; mi csak a közvizsgán voltunk jelen, és ez után ítélve bizton állíthatjuk, hogy a tanulók nagyon kevés kivétellel kitűnő szorgalmat tüntettek fel. A tanári kar fáradozásainak fényes bizonyságát adá, eredménydús működése méltán megérdemli Csaba városa polgárainak háláját.
— Új harang. A róm. kat. egyház tornyába múlt kedden húzatott fel az újonnan öntött harang, mozsárlövések között és zenekíséret mellett.
(Békés, 1872. július 7., I. évf. 14. szám)
Kapcsolódó irodalom:
A békés-csabai Ág. Hitv. Evang. Algymnasium értesitője. Békéscsaba : Algymn., 1868-1870.
A békéscsabai Rózsa Ferenc Gimnázium 125 éve : Iskolatörténeti tanulmányok. szerk.: Kruchió Gábor. Békéscsaba : Rózsa F. Gimn. és Nyomdaip. Szakközép : Békés M. Tcs. Műv. Oszt., 1980.
Tanárok és tanítványok : életrajzok és visszaemlékezések a Békéscsabai Ágostai hitvallású Evangélikus Rudolf Gimnázium tanárairól és sikeres diákjairól. szerk.: Forján János. Békéscsaba : Békéscsabai Evangélikus Gimnázium Öregdiákok Baráti Köre, 2008.
Követválasztás
Békéscsabán e hó 24-én történt meg az országgyűlési követválasztás. Amint értesültünk, 678 polgár szavazott; e számból Kemény Mihályra esett 589, Zsilinszky Mihályra 139. Amint tudjuk, 921-en voltak beírva; eszerint távol tartá magát a véleménynyilvánítástól 243 polgár, és így 450 szótöbbséggel Kemény Mihály úr Csaba város országgyűlési képviselőjének megválasztatott. A szavazás legszebb rendben ment végbe.
(Békés, 1872. június 30., I. évf. 13. szám)